שמחת תורה – זה הזמן לרקוד!

עם ספר התורה של כולנו, עם הילדים, ולהתחיל מבראשית!

מהו שמחת תורה?

חג שמחת תורה חל ביום השמיני מסוכות. בתורה הוא מוגדר "עֲצֶרֶת", כלומר: יש לעצור את שגרת החולין ולחגוג, ובמהלך השנים הפך ל'שמחת תורה' – לציון העובדה שמסיימים את ספר התורה, ומתחילים לקרוא בו מחדש.

מה עושים בשמחת תורה?

שמחים. מאוד. שכחתם לשמוח בחג הסוכות? שמחתם בחג הסוכות? כעת מתחילה חגיגה חדשה. בבית הכנסת מתקיימות 'הקפות': בליל החג מוציאים את ספרי התורה מארון הקודש, ורוקדים עמם סביב בימת הקריאה בתורה.

גם אם אינכם מבאי בית הכנסת הקבועים, בשמחת תורה כולם ישמחו לשמוח אתכם, עם התורה וכל המשפחה. גם דגלים לילדים יש לנו, מצב רוח טוב ורפרטואר מקפיץ. צחצחו את הגרון, הכינו את כפות הידיים, שישו ושמחו בשמחת התורה.

סיום והתחלה

ביום שמחת תורה, קוראים את פרשת 'וזאת הברכה' –  הפרשה האחרונה והמסכמת, המתארת את משה רבנו נפרד מעם ישראל. העם ייכנס לארץ, משה נשאר מחוצה לה, והוא מברך את שבטי ישראל.

מיד אחר כך גוללים את ספר התורה לעמוד הראשון, ומתחילים מפרשת בראשית. איך נברא העולם, מה נוצר בכל יום, מתי נברא האדם, ועוד עובדות מרתקות על לידת העולם והאנושות.

הקפות שניות

יש מי שלא מספיק לו לרקוד לילה אחד. הכוונה לבני חוץ לארץ, שם חוגגים כל חג – יומיים. במקור נוצר הנוהג עקב סיבות טכניות של עדכון תאריכי החגים, שלא נקבעו מראש אלא בזמן נתון. כיום הלוח מעודכן מראש, אך המנהג נשאר, וגם אנו מזדהים עם השמחה ועורכים במוצאי החג 'הקפות שניות'.

ב'הקפות השניות' מוציאים שוב את ספרי התורה ורוקדים עמם, והפעם – עם מוזיקה, שירה, ושמחה לרוב.

רוצים לדעת עוד על שמחת תורה? כנסו כאן >>