ראש השנה – זה הזמן להתחדש!

בתקיעות השופר, בתפילות מרגשות לשנה טובה ומתוקה

rosh hashana 1

מהו ראש השנה?

חג המופיע בתורה, שחל מידי שנה בתאריכים א' ו-ב' בתשרי. א' בתשרי הוא היום הראשון בשנה העברית, ולכן הוא ראש השנה.

ראש השנה פותח את חודש תשרי, המכונה חודש הרחמים והסליחות, ואת הימים הנוראים, שמסתיימים ביום הכיפורים. ראש השנה הוא יום הדין, שבו נכתב דינו של כל אדם, וזה גם יום ההכתרה מחדש של הבורא למלך על העולם.

תקיעת שופר

זה לא קונצרט מוזיקלי, אלא רגעים מרגשים מאוד: השופר הוא כלי נשיפה העשוי קרן איל, ובראש השנה עלינו להאזין לסדרה של קולות מגוונים שמושמעים ממנו. הסיבות למצוות התקיעות: התקיעה שימשה להכתרת מלכים. באמצעות התקיעות אנו ממליכים את הבורא למלך עלינו.

בנוסף, קרן האיל מזכירה את סיפור העקדה של יצחק אבינו, כאשר ברגע האחרון מנע המלאך מאברהם להקריב את בנו כקרבן, ובמקומו הקריב איל. הזכרת הסיפור מעוררת את רחמיו של הבורא עלינו.

תפוח בדבש, רימון, ראש דג ועוד

בסעודת הלילה הראשון של החג אנו טובלים תפוח בדבש, ומאחלים: "יהי רצון מלפניך שתחדש עלינו שנה טובה ומתוקה!". לאחר מכן אוכלים אותו, כמובן. בנוסף אוכלים רימון, שיש בו גרגרים רבים, מתוך כוונה שירבו זכויותינו כגרגרי הרימון, וכן ראש של דג "שנהיה לראש ולא לזנב". בעדות ישראל נהוג לאכול מיני מאכל נוספים הקרויים "סימנים" והינם סגולה לשנה טובה.

 

תשליך

למחרת, אחר הצהריים, מתכנסים בחוף הים, ברכה או כל מאגר מים, ואומרים את נוסח ה'תשליך' המופיע במחזורי התפילה. המנהג מסמל את התנערותנו מן החטאים. כבר מרגישים קלילים יותר, נכון?

רוצים לדעת עוד על ראש השנה? כנסו כאן >>